Produkter Produkter Konto Konto Kassan Kassan
GROVLEK » Lace » Isager - Spinni » Produkt

Isager Spinni Färg nr 40

Entrådigt garn i 100 % merinoull som passar utmärkt att sticka sjalar eller andra tunna plagg med eller att blanda med andra garn för ett tjockare plagg.

Garnet ligger som 2 x 50 g i en 100 g härva.

Säljs i 50g/härva utan banderoll, men vill du ha 100 g, 200 g.... osv så får du hela härvor med banderoll. Då är priset 196:-/100g.

50 g = 305 m

Stickor: 2 - 2.5 eller enligt önskemål beroende på vilket plagg du vill sticka.

Masktäthet ca 34 m med en tråd Spinni = 10 cm på stickor 2.5

50 g = 305 m

Stickor: 2 - 2.5 eller enligt önskemål beroende påvilket plagg du vill sticka.

Masktäthet 34 m = 10 cm på stickor 2.5

Fungerar inte att sticka med enbart Spinni på rundsticka för då drar sig plagget.

Garnet är spunnet och färgat i Danmark

ISAGER GARNER är primärt klassiska kvaliteter i rena naturfibrer och passar till handstickning och vissa även för stickning med maskin.
Garner, som är markerade med samma nr i ( ) kan ersätta varandra. Likaså kan t.ex. garn (1) stickas dubbelt

och kan då ersätta ett garn märkt med (2), eller (1) och (2) kan bytas mot ett garn märkt (3) osv.

Färgerna är sammansatta så att det ska kunna blandas mellan de olika kvaliterna.

Danska Isager har sedan 1977 varit leverantör av skandinavisk stickdesign och kvalitetsgarner i naturfibrer, bägge delarna känt och älskat av stickerskor/stickare världen över. Garner och beskrivningar säljs i utvalda butiker i Danmark och internationellt. GarnGalleriet är en av dessa butiker.

 

 

 

98 kr
(Med Moms)
Artikel: Isager Spinni Färg nr 40